Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: kwasniakos
03-07-2008, 4:55
tasak rzeźbiarski!?
Autor Wiadomość
Piotrek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 20-03-2008, 12:01    tasak rzeźbiarski!?

Polecam obejrzenie filmu :
http://pl.youtube.com/watch?v=Iome0_REpXw
który radykalnie przeczy zasadzie mała rzeźba małe dłutko.

Morima 
aktywny forumowicz

Imię: Maria
Nazwisko: Moryc

Wysłany: 20-03-2008, 12:27    

No nie, filmik rewelka :mrgreen: . Chociaż początkowo się zastanawiałam, w którym momencie potraci palce pod tymi maczetami, a może tasakami ? Niemniej świetnie mu szła ta praca :-D
Przy okazji, Piotrze..generalnie nie ma zasady,że małe do małego, a duże do dużego :-)
Z tego, co ja troszeczkę już wypraktykowałam, do małej pracy używam też dłut dużych, ale do pierwszych podcięć, tych zgrubnych. Dalej to już na wszelką wypadę wolę lecieć małymi dłutkami :mrgreen: Ale też troszkę z podziwem patrzyłam na tego gościa, ja zawsze jednak ostrzem dłutka od siebie..a on tym tasakiem często prosto w siebie :roll:

wit 
aktywny forumowicz

Wysłany: 20-03-2008, 10:34    

Tasak ma niezły, tylko zastanawiam się, co właściwie stworzył w tym kołku? Trochę zaokrąglonych wiórów i co to ma niby przedstawiać?

mazur 
aktywny forumowicz

Wysłany: 22-03-2008, 10:27    Po pierwsze zaimponować...

Fajny filmik, ukazujący ciekawy sposób rzeźbienia - tasakiem. :lol:

Jest to oryginalny sposób na promocję. Gdyby ten japończyk rzeźbił to samo np. nożem (byłoby mu łatwiej i szybciej), to pewnie pies z kulawą nogą nie zwróciłby na niego uwagi. Ale takim sprzętem? I o to chodzi. Rzeźbiarz musi odbiorcy czymś zaimponować. Podobnie jak chłopak dziewczynie. :-P

Przy okazji może zwrócę uwagę, iż nie ma tasaków rzeźbiarskich jako takich. Na filmiku pokazany jest zwykły tasak, który służy do rzeźbienia podobnie jak np. nóż kuchenny. No chyba że jakaś amerykańska firma produkuje specjalne tasaki do rzeźbienia w burakach, na przykład. :lol:

Piotrek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 24-03-2008, 12:20    małe sprostowanie

Panie Benedykcie!
To co roboczo nazwałem tasakiem w rzeczywistości nazywa się sarukiri i nie jest reklamowym efekciarstwem na potrzebę filmiku - tak w japonii rzeźbi się od 1200 lat. Jest to jedyne narzedzie jakie jest przez tych rzeźbiarzy używane - prawdziwie japoński minimalizm. Z jednej strony cienki drąg drewna, z drugiej tylko jedno narzędzie pracy - wydawałoby się, że to są straszne ograniczenia, ale przecież właśnie ograniczenia pobudzają kreatywność i na tym polega siła tej umiejętności. Zamieszczam również gotowe rzeźby.

rzezba 
Przyjaciel.

Imię: Bogusław
Nazwisko: Migel

Wysłany: 24-03-2008, 10:09    

Powiem szczerze, że mi się podobał taki sposób wykonywania tego ptaszka i to takim narzędziem. Tego musiałbym się nauczyć i jak miałbym gdzieś uczestniczyć w jakimś festynie czy kiermaszu to trzaskał bym takie ptaszki i kasę bym trzepał :mrgreen: Tylko z pewnością oni tam mają jakieś inne gatunki drewna, że tak te wiórki się trzymają. Na pewno robił to w mokrym drewnie. Ale fakt jest taki, że taki sposób robienia przyciągnąłby sporą publiczności nie jeden by się dał skusić aby coś takiego mieć na pamiątkę , nawet za 20 zł, bez tego malowania to by wzięli. Widać przecież w jaki czasie tego ptaszka zrobił. I w ten sposób można sporo zarobić w zasadzie niewiele myśląc, od taka tam rozrywka. Tak sobie marzę.

http://artmigel.pl
Maja strona internetowa</a>

Amator
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 24-03-2008, 11:36    

Nie mogę się zgodzić z takim postrzeganiem wykonania, prezentacji i sprzedaży ....
Owszem zrobić pokaz, zaprezentować nową technikę ... no OK ale sprzedaż po 20 zł - nigdy ... !!
gdybym ja to robił no jeszcze by uszło - ale Pan ?? - nie do przyjęcia !!
Ile Pan by zrobił 10-20 ptaszków ?? i tak tanio się sprzedać ??
To co ludzie mają myśleć o unikatowym wykonaniu, o sztuce wykonania, o artyźmie i wizji, o poświęceniu niejednokrotnie podczas pracy ???
Jak mogą potem szanować wartościową pracę jeśli mogą kupić za grosze chińską tandetę u artysty ??
Na Pana miejscu owszem pokazałbym taką technikę lecz cena to min. przy Pańskich umiejętnościach to około 40 zł a przy tym komuś bym takiego ptaszka podarował a cenił się za naprawdę wartościowe prace ....

Pozdrawiam i życzę niezłomnej wiary we własny talent i swoją wartość .....

(... jeśli sam się nie będę szanował - to kto - mnie uszanuje ...)

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-06-2008, 9:53    

...to bardzo interesujące...jestem pełen uznania i najwyższego szacunku dla wszelkich tradycji...nawet, a może szczególnie dla tak odmiennych i tak egzotycznych...
...może powinniśmy stworzyć odrębny dział (temat), gdzie będziemy zbierać tego typu oryginalności rzeźbiarskie stworzone przez naszą zamierzchłą lub inne cywilizacje...dla jednych będzie to ciekawostką dla innych inspiracją...
...wjurek...

Rav 
aktywny forumowicz

Imię: rafał
Nazwisko: budnik

Wysłany: 21-07-2008, 8:57    

Temat stary jednak się dołączę :) Wykonywałem cięcia tym narzędziem i powiem Wam
ze chodzi tu o jego świetne wyważenie i wagę.
Cięcia precyzyjne łatwiej robić gdy narzędzie ma swój ciężar i czuć go w dłoni jeżeli chodzi o ten typ rzeźby.. Ponadto ostrze z tego typu natarciem zbliżone jest do ostrza ośnika.

Piotrek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 21-07-2008, 10:00    

A może orientuje się Pan z jakiego drewna robi się te figurki - z tych które wypróbowałem (topola, lipa) żadne nie chce układać się w takie fajne piórka, a jeśli już to są cholernie kruche. No i skąd w Polsce wziąść takie narzędzie?

Rav 
aktywny forumowicz

Imię: rafał
Nazwisko: budnik

Wysłany: 22-07-2008, 8:44    

Nie wiem niestety gdzie można kupić(choć wydaje mi się że widziałem kiedyś na stronie dłuta.pl jak i świetne piły japońskie) ale sądzę że bez problemu można je zrobić u kowala od podstaw lub przerobić tasak z dobrej stali. Postaram się dowiedzieć..
Co do gatunku drewna: sądzę że w Polsce coś w okolicach gałęzi jesiona który jest dość giętki
lub spróbowałbym w wilgotnej gałęzi lipy, chodzi o to by słoje nie splatały się lub nie układały poprzecznie czyli piękną bezsęczną gałąź. :) Sądzę że powinno się udać..
Widziałem kiedyś jak górale strugają ośnikiem z takiej gałęzi drzewko na podobieństwo choinki świątecznej-fajny efekt.

kormoran
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 21-11-2008, 3:47    

Ja osobiście nigdy bym się nie zdecydował na tego typu narzędzie. Już dawno nie oglądałem filmu z takim napieciem. Ostrze śmigało tak blisko ręki. Dowodzi to wysokiego kunsztu i opanowania. Wolę jednak standardowe dłuta do jakich jestem przyzwyczajony.

Odpowiedz do tematu