Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Ocalić od zapomnienia
Autor Wiadomość
WiesławKlim 
aktywny forumowicz

Imię: Wiesław
Nazwisko: Klim

Wysłany: 29-11-2010, 8:27    Ocalić od zapomnienia!

Z racji tego, czym się zajmuje nieraz trafiają do mojej pracowni stare rzeźby przeznaczone do renowacji. Mam okazję wtedy podejrzeć warsztat starych mistrzów, którzy pomimo tego, że już ich nie ma wśród nas zostawili cząstkę siebie w rzeźbie, którą stworzyli.
Rzeźba po dokonaniu renowacji wraca do klienta, i tak naprawdę możliwość jej oglądania i podziwiania ma wąskie grono. Ja ze swojej strony chciałbym ten fakt zmienić i pokazać dawne dzieła większemu gronu, żeby można było podejrzeć dawne warsztaty i być może wykorzystać wiedzę z nich płynąca. Żeby dzieło, w które ktoś włożył tyle serca i pracy nie uległo zatarciu.

[ Dodano: Pon 29 Lis, 10 09:47 ]
Ostatnio do mojej pracowni trafiły piękne stare aniołki. Urzekły mnie swoim pięknem, i mam nadzieję ze na was też zrobią wrażenie. Oryginalnie były złocone później ktoś nałożył polichromie.

skoya 
aktywny forumowicz

Imię: Jerzy
Nazwisko: Skóra

Wysłany: 29-11-2010, 10:05    

Chciałbym je widzieć po Twojej renowacji ;-) ;-) .....widać że masz kupę roboty przed sobą. Aniołki bardzo fajne, napisz Wiesławie gdzie one były zamontowane, pewno jest to jakaś część większej całości.......Pozdrawiam Jurek

Gdybyś mógł nam pokazać etapy tej renowacji byłoby fantastycznie.....

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 29-11-2010, 11:58    

Bardzo interesujący temat. Dziękuję, że zechciałeś podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Zazwyczaj fachowcy nie chcą tego robić jakby była to wiedza tajemna...
Pierwszy raz widzę taką starą drewnianą rzeźbę rozłożoną na kawałki.
Widzę, że skrzydła są rzeźbione osobno . Czy dłonie także?
Jeszcze jedno mnie zaintrygowało. Czy ta rzeźba jest przecięta w pionie przez ówczesnego rzeźbiarza aby wybrać ze środka drewno , co zapobiega pękaniu , czy to zabieg, którego wymaga renowacja? To na razie tyle pytań , tak na gorąco.

Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata

FREDEK 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-11-2010, 1:49    

Witaj Wieśku, fajnie że wkleiłeś te zdjęcia, Aniołki widać że są bardzo stare . Super by było widzieć jak to robisz etapami, była by to nie zła lekcja ponieważ jest to dla mnie bardzo interesujący temat. Ja też ciekaw jestem tego pęknięcia i jak to będziesz klinował, czeka cię przy tych aniołkach ogrom pracy i nie będzie to chyba takie łatwe,ale to dla ciebie pewnie żadna nowość, na pewno już takie coś przerabiałeś. Ciekaw jestem efektu końcowego.Pozdrawiam ;-) .

waski 
aktywny forumowicz

Imię: Marek
Nazwisko: Wąski

Wysłany: 29-11-2010, 3:05    

Ja to bym miał tyle pytań odnośnie tych aniołków , że chyba sam bym się w tym pogubił .Te aniołki mają już zapewne kilkusetletnia historię .Teraz historia tych aniołków jest w twoich dłoniach , ty ją piszesz . Bardzo jestem jej ciekaw .
Powiem szczerze że jak na nie patrzę to nie chce mi się wierzyć , że można to naprawić . Niektóre są w stanie " agonalnym " . Wiem jednak że są tacy mistrzowie , którzy potrafią nadać takim rzeźbą pierwotnego blasku . Powodzenia Wiesiek .

nina 
aktywny forumowicz

Imię: Nina
Nazwisko: Nina

Wysłany: 29-11-2010, 5:00    

Witaj Wiesławie, pomimo ze są w opłakanym stanie, podejrzewam ze po renowacji będą wyglądać jak prawdziwe cacuszka.Myślę ze to bardzo ciekawa praca restaurowanie takich perełek.Nie chcę cię zasypywać pytaniami, ale ciekawa jestem jak się do tego zabierzesz po kolei.Super jakbyś powrzucał jakieś fotki kolejnych etapów-taka moja nieśmiała prośba:).
Pozdrawiam:)
nina

Odpowiedz do tematu