Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
grzybów pełen las
Autor Wiadomość
szaman 
aktywny forumowicz

Imię: Zbigniew
Nazwisko: Błoński

Wysłany: 27-09-2010, 1:02    grzybów pełen las

Witam.
Jak wszyscy zauważyli grzyby w tym roku obrodziły.Nawet Ci co nie zbierają ich widzieli na targach ,czy zieleniakach ,ze jest ich " pełen las".My zbieramy z żona w naszym "przydziałkowym lesie" ( lasy rossoszyckie).Te zbiory to trzy godziny "szwędania się po lesie" .Nie sa to zbiory " cięte kosą"jak określa sie grzybobrania w puszczy noteckiej ,czy Tucholi,ale jak dla nas wystarczy ze 3-4 takie wypady i grzybów będzie do wszystkiego..
Pozdrawiam.

[ Dodano: Pon 27 Wrz, 10 13:04 ]

Jazzir
Gość
Wysłany: 27-09-2010, 4:37    

No to Szaman u Was też zatrzęsienie , jak widzę. To tak jak i koło Lubartowa. Z żonką moją nasuszyliśmy, na marynowaliśmy, że będzie na dwa lata co najmniej. Ale to dobrze bo w zeszłym roku upały niemiłosierne były i aury dla grzybów nie było. A dziś zjadłem sześć smażonych kani w panierce! Uuuuuuuumm , palce lizać i do tego była jeszcze cebulka zapiekana z lekkim dodatkiem koncentratu pomidoro., papryka surowa ( ale żółta dla odmiany kolorystyki) papryka mielona słodka i ciut octu balsamicznego, pasternak , ciut lubczyka-surowego dla super zapaszku ( zamiast lubczyka można dodać maggi, ale to pierwsze lepsze, bo bez konserwantów), pieprz, sól . Smacznego - Jazzir.
P.S. Jak ktoś z Was drodzy moi chce wzmocnić smak co niektórych potraw, uwydatnić ich tzw. bukiet smakowo-zapachowy ,to trzeba dodać odpowiednią ilość cukru i soli. Może dziwne, ale efekt lepszy niż pochłanianie benzoesanu sodu. Teoria: " Benzoesan sodu działa drażniąco na śluzówkę żołądka, dlatego spożycie zawierających go produktów może u osób nadwrażliwych (np. chorych na chorobę wrzodową) powodować dolegliwości bólowe. W połączeniu z witaminą C (E300) może przekształcić się w rakotwórczy benzen." A to cholerstwo jest w przyprawach, ogólnie w różnych tzw. "słoikach" itd.

Gotfryd 

Imię: Zdzisław
Nazwisko: Gotfryd

Wysłany: 27-09-2010, 5:54    

Zbyszku jesteś pewien, że te zielone są jadalne :?: :-/ No chyba że to są gąski ... ale o tej porze roku :shock:
Dodam tylko że tego roku mieliśmy wysyp tych najprawdziwszych borowików o prawie bordowych kapeluszach.
Pozdrawiam

Krzysztof 
aktywny forumowicz

Imię: Krzysztof
Nazwisko: Kawiecki

Wysłany: 27-09-2010, 6:40    

Ja tam odpuszczam, słyszałem że limit na przeszczepy wątrób w NFZ na ten rok wyczerpany. :-D

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 28-09-2010, 8:36    

Krzysztofie - grzyby są super. Jeśli boisz się - dobry czy nie to kup na straganie tego samego gatunku np podgrzybki. Każdy inny wśród nich będzie podejrzany.
Zdzisiu to są gąski ,które już zbierałem dwa tygodnie temu w " moich" lasach. Występują u mnie w tym samym czasie razem z borowikiem sosnowym ,który ma kapelusz w kolorze bordowym.teraz w weekend też je odwiedzę no i oczywiście ruszam na szczupaka( żywce już zamówiłem).
Pozdrawiam

FREDEK 
aktywny forumowicz

Wysłany: 28-09-2010, 11:31    

witam, Zbyszku grzybki grzybkami , ale to poroże to prawdziwy okaz :shock: też u ciebie rosna jak grzybki? Jak tak to jak wydobrzeję, to jadę do ciebie na zbieranie poroży ;-) Pozdrawiam.

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 28-09-2010, 2:19    

Fredziu zapraszam Cie kiedy tylko zechcesz przyjechać.Z porożami to problem ,bo ja go nie znalazłem ,a dostałem od takiej starszej pani .Sam szukam często po lasach będąc na grzybach i udało mi sie jedynie kiedyś znaleźć w puszczy noteckiej różek rogasia i na tym koniec.Widuje koło siebie w lasach sarenki ,ale poroża nie znalazłem nigdzie.jak byłem w Zakopcu na Chłabówce to u podnóża Cyrli Toporowej widziałem jelenia z ogromną koroną,ale nie chciał mi jej dać :lol:

Krzysztof 
aktywny forumowicz

Wysłany: 28-09-2010, 9:03    

To tylko żart mojego kumpla którego najlepszą rozrywką jest piłka nożna, przed telewizorem. W koło miasteczka w którym mieszkam jest pełno lasów, zapas grzybów mam już spory ( suszone, marynowane, mrożone) zresztą w tym roku to nawet chyba ślepy by nazbierał. Piszesz o rybkach, ja w piątek zliczyłem trzy w jednym, skoczyłem nad wodę złowiłem żywczyka na niego szczupaczka (ponad 50cm) W między czasie zgrubnie wydłubałem figurkę i na koniec w pobliskim lesie zebrałem wiaderko podgrzybków (wiaderko od zanęty :-D ).
Od kumpli wędkarzy nasłuchałem się ostatnio takich opowieści o szczupakach :lol: , a rosną te ryby z dnia na dzień :lol: .
Połamania kija życzę :-D .

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-09-2010, 8:27    

Dzięki i witaj w gronie zakręconych po kiju :lol: :roll: :lol:

FREDEK 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-09-2010, 11:24    

krzysku z tegło com tu wucytoł to widze ześ strasnie robłotny chłodok :-D ;-) .Pozdrowiom heeeej.

Krzysztof 
aktywny forumowicz

Wysłany: 29-09-2010, 7:53    

Fredek roboty to ja się nigdy nie bałem, mogę leżeć przy niej całymi dniami :lol: .

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 19-09-2013, 10:38    grzyby 2013

witam.
Chociaż wszyscy mówią ,ze jeszcze nie ma grzybów mi udało sie zebrać w dwóch weekendowych wypadach tj.7 i 14 września ładnych prawdziwych ,koźlaków i kilkanaście podgrzybków.Pojutrze sprawdzę swoje miejsca czy cos nowego nie wyrosło;

Grzegorz BGB 
aktywny forumowicz

Imię: Grzegorz
Nazwisko: Błaszczyk

Wysłany: 22-09-2013, 12:12    

Aleś się narzeźbił :) Zbyszku .Ładne okazy.

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 24-09-2013, 10:36    

i kolejne grzybobranie 21 wrzesnia
A więc w las Panie i Panowie i koszyki ze soba zabierzcie.
pozdrawiam

Grzegorz BGB 
aktywny forumowicz

Imię: Grzegorz
Nazwisko: Błaszczyk

Wysłany: 24-09-2013, 7:31    

Ładne zbiory. A u nas pryskali lasy bo jakieś robale obgryzały igliwie

szaman 
aktywny forumowicz

Wysłany: 30-09-2013, 10:43    TAAAkie prawdziwe