Forum Rzeźbiarzy Forum Rzeźbiarzy
RZEŹBA w DREWNIE
Dla tych co rzeźbią i kochają piękno
Kochasz sztukę?Zapraszamy

FAQFAQ  Tutaj MieszkamTutaj Mieszkam  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum
Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: kwasniakos
13-07-2008, 11:25
Wałki szlifierskie
Autor Wiadomość
wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 06-02-2008, 7:31    Wałki szlifierskie

Wałki szlifierskie.

Na tym zdjęciu można porównać wałek szlifierski do zestawu szlifującego większe prace z wałkiem do Dremelka (ten mniejszy), choć spełniają identyczną funkcję...

Wałki szlifierskie to niezwykle użyteczne końcówki do zestawu szlifującego o odpowiedniej mocy, które zdecydowanie ułatwiają i przyśpieszają modelowanie i szlifowanie płaszczyzn, a czynność tą można dokładnie kontrolować przez co jest bardzo precyzyjna...

...to wysokiej jakości, przykładowy wałek gumowy rozprężny firmy Norton (fioletowy) dostępny w średnicach 13, 15, 19, 22, 25, 30, 38, 45 i 51mm i w cenach od 16 do 30 zł za sztukę...Obok tulejka z płótna ściernego o odpowiadającej wałkowi średnicy, którą nakłada się łatwo na wałek z lekkim obrotem zgodnie z "włosem" nacięć wałka. Tulejka podczas pracy jest mocno osadzona na wałku, gdyż obraca się pod "włos" nacięć...a więc bardzo prosta i szybka wymiana tulejki...koszt nabycia tulejki w zależności od średnicy i gradacji płótna ściernego 2 do 5 zł za sztukę...dostępne są w czterech gradacjach ziarna 36, 50, 80 i 120...Godne polecenia są niebieskie do metalu, które zdecydowanie dłużej zachowują ostrość ziarna...a o uziarnieniu 36 naprawdę szybko i sprawnie zbierają powierzchnię drewna...

...są dostępne wałki i tulejki w takim stożkowym wykonaniu...w dwóch różnych średnicach max/min 20/14 i 36/22 mm o długości wałka gumowego 63 mm...odpowiadające im tulejki są identycznie zakładane i o identycznej gradacji płótna ściernego...Ceny wałków odpowiednio 30 i 31 zł...a tulejek 4 do 5 zł...Tymi wałkami można dojść do naprawdę trudnych do wyszlifowania miejsc...

...są i takie wałki z kulistym zakończeniem wraz z już nie tulejkami lecz kapturkami o średnicy 5, 11, 16 i 21 mm, które ułatwiają szlifowanie czasz i sfer wewnętrznych znacznie lepiej od zapychających się kamieni...lecz są drogie i przez to nieekonomiczne...Cena wałków od 44 do 59 zł...a kapturków do nich 5 do 7 zł...

Wszystkie rodzaje wałków szlifierskich poza nielicznymi wyjątkami mają trzpienie napędowe średnicy 6 mm, więc idealny byłby do nich wałek giętki usprawniający szlifowanie i czyniący tą czynność bardziej operatywną...
...wjurek...

Ostatnio zmieniony przez kwasniakos 09-02-2008, 1:31 , w całości zmieniany 6 razy  

wjurek 
aktywny forumowicz

Wysłany: 15-02-2008, 9:57    

...jeszcze troszkę o tym co się produkuje aby ułatwić i przyśpieszyć prace szlifierskie w drewnie, a co w naszych warunkach jest raczej niedościgłym marzeniem...z uwagi na cenę i nieobecność na rynku...
To końcówki szlifierskie z węglików spiekanych wypełniające lukę narzędziową pomiędzy frezem, który zbyt delikatnie zbiera materiał, a wszelkimi kamieniami, które z uwagi na natychmiastowe zapychanie się przy pracy w drewnie są bezużyteczne...

...wjurek...

Ostatnio zmieniony przez kwasniakos 09-02-2008, 1:31 , w całości zmieniany 6 razy  

waski 
aktywny forumowicz

Imię: Marek
Nazwisko: Wąski

Wysłany: 09-05-2009, 8:13    

A ja kupiłem dziś w Castoramie ściernice włókninową cena 15 zł . Sprawdza się przy większych powierzchniach , przetestowałem to dzisiaj . Polecam można zaoszczędzić dużo czasu. Jeszcze jedno . Udało mi się znaleźć tylko takie zdjęcie na necie ta którą ja kupiłem nie była poprzedzielana tym papierem , są tylko same włókna . Może się komuś przyda , dlatego to zapodaje . Pozdrawiam.

gluch
[Twój profil został usunięty!]

Wysłany: 10-05-2009, 11:41    

Bardzo dziekujemy za fajne informacje.

waski 
aktywny forumowicz

Wysłany: 17-10-2010, 7:52    

Małgosiu . Wracam do tematu szlifowania . Może to Ci pomoże . Ja kupuję w Castoramie w dziale gdzie są papiery ścierne takie wałki , bardzo to przyśpiesza pracę . Nie wiem tylko czy dasz radę utrzymać wiertarkę w ręku . Ja w każdym razie używam tych wałków jeśli tylko jest możliwość . Zostawia małe rysy ale łatwo je przeszlifować papierem ściernym . Nie wszędzie można nim podjechać ,do niedostępnych miejsc już tylko papier .
Na tej stronie jest zdjęcie które zapodałem .
http://forum.rzezbiarz.idl.pl/viewtopic.php?t=653 Tutaj w jednym z postów pokazane jak tym szlifuję
Może Ci się przyda . Pozdrawiam

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 17-10-2010, 9:07    

Dziękuję Marku za podpowiedź. Widziałam takie wałki , jednak nie wiedziałam , że tak można nimi ułatwić sobie pracę. Wiertarka to trochę dla mnie ciężkawa jednak posiadam dwie szlifierki. Jedną malutką z wałkiem giętkim typu dremelek i większą, do której ten wałek ścierny chyba będzie pasował.
Wy mężczyźni macie do czynienia na co dzień z różnymi narzędziami i szybko łapiecie co do czego. Mnie to trzeba wyjaśnić, pokazać.... Mąż śmieje się ze mnie, że trochę techniki i ja się gubię.
Pozdrawiam serdecznie . Małgorzata

waski 
aktywny forumowicz

Wysłany: 17-10-2010, 9:41    

Małgosiu ten wałek pasuje niestety tylko pod wiertarkę . Ale pewno połowa Forum będzie teraz miała ubaw jak pokaże co zrobiłem . Pisałaś gdzieś że większość prac musisz wykonywać jedną ręką , więc spróbowałem i ja czy dasz radę z tą wiertarką . Myślę że bez problemu , musisz mieć tylko lekką wiertarkę z dużymi regulowanymi obrotami . Wiertarkę przypiąłem do ręki paskiem . Drugą ręką wystarczy tylko asekurować . Ja zresztą też przeważnie trzymam ją w ten sposób przy szlifowaniu , tylko nie spinam paskiem .

malgorzata 
aktywny forumowicz

Imię: Małgorzata
Nazwisko: Kieras

Wysłany: 17-10-2010, 10:10    

Marku, dla jednego śmieszne a dla drugiego to super pomysł.
Dziękuję .
Pozdrawiam serdecznie. Małgorzata

szaman 
aktywny forumowicz

Imię: Zbigniew
Nazwisko: Błoński

Wysłany: 18-10-2010, 9:10    

No to Marku chyba ja jakich niewielu nie używam żadnych urzadzeń do szlifowania. Wszystko szlifuję ręcznie.Mam większą satysfakcję,ze wyszło coś tak jak chciałem,no zapewne zabiera mi to więcej czasu,ale mam lepsze wyczucie przedmiotu ,który szlifuje.bardzo niewiele urządzeń mech używam( ewentualnie wyrzynarkę i wiertarkę ,ale tylko do otworów).Pozdrawiam

smalu 
aktywny forumowicz

Imię: Tadeusz
Nazwisko: Smal

Wysłany: 07-01-2012, 12:18    

waski napisał/a:
Małgosiu ten wałek pasuje niestety tylko pod wiertarkę .

:)
Te wałki osadzone są na trzpieniu o średnicy 6mm i są dostępne wałki giętkie w cenie około od 200zł z uchwytami umożliwiającymi zamocowanie ich .
Wtedy praca takim wałkiem to jakby Dremelkiem.
:)
z pozdrowieniami i uśmiechami
smalu

wiking290 

Imię: Stanislaw
Nazwisko: Tomaszewski

Wysłany: 08-01-2012, 8:12    

Ja osobiscie uzywam niewiele elektronarzedzi w trakcie prac rzezbiarskich .
Jestem zatwardzialym konserwatysta jezeli chodzi o rzezbienie w drewnie ,uwazam ze dluto
to jes tnajwieksze osiagniecie w tej dziedzinie sztuki,dluto ,wprawna reka i mysl ktora tym wszystkim kieruje.Wszelkie urzadzenia dodatkowe to tylko dodatki (zbedne)Ja pracuje zawodowo jako
rzezbiarz juz ponad 40 lat wykonuje wiele roznych zlecen w miare krotkim czasie
i daje rade bez tych roznych wymyslow ,chociaz jestem zawodowcem i musze byc szybki -ale w miare
zawsze mowie -czym wolniej rzezbisz tym szybciej rzezbisz -bo nie musisz dwa razy !
Wasz Staszek

smalu 
aktywny forumowicz

Wysłany: 08-01-2012, 9:50    

wiking290 napisał/a:

Jestem zatwardzialym konserwatysta jezeli chodzi o rzezbienie w drewnie ,uwazam ze dluto
to jes tnajwieksze osiagniecie w tej dziedzinie sztuki,dluto ,wprawna reka i mysl ktora tym wszystkim kieruje.Wszelkie urzadzenia dodatkowe to tylko dodatki (zbedne)Ja pracuje zawodowo jako
rzezbiarz juz ponad 40 lat wykonuje wiele roznych zlecen w miare krotkim czasie
i daje rade bez tych roznych wymyslow ,chociaz jestem zawodowcem i musze byc szybki -ale w miare
zawsze mowie -czym wolniej rzezbisz tym szybciej rzezbisz -bo nie musisz dwa razy !
Wasz Staszek

Zgadzam się w pełni z Panem, że ważna jest myśl i wprawna ręka ale to
Pana wybór , Pana wola i Pana prawo , że swoje prace wykonuje Pan tylko klasycznymi dłutkami.
Jeżeli chciał mi Pan zaimponować to nie zaimponował mi Pan bo dłuta to też narzędzia i wcale bynajmniej nie tańsze od tych elektronarzędzi!
Zaimponował by mi Pan i miał by Pan powód szczycić się tym, gdyby Pan swoje rzeźby tworzył tym tylko co Panu dała natura czyli paznokciami i zębami.
Z pozdrowieniami i usmiechami
smalu

wiking290 

Wysłany: 12-01-2012, 8:23    

Nie chcialem nikomu imponowac ani nikogo urazic swoja wypowiedzia,
wyrazilem tylko swoje zdanie.Bardzo szanuje potrzeby narzedziowe
kolegow,i ciesze sie ze to im pomaga.Ja zostalem tak nauczony i tak
dzialam jak wczesniej opisalem.Dodam ze czesto tez korzystam z toporka
ktory duzo pomaga mi w pracach wstepnych,jest to bardzo przydatne narzedzie
przy duzej gabarytowo rzezbie.Moze to i archaizm ale przez cale stulecia tak pracowano
tworzac piekne dziela sztuki.Totez i ja staram sie nieudolnie ten styl pracy nasladowac.
Staszek - bez Pan

smalu 
aktywny forumowicz

Wysłany: 13-01-2012, 12:51    

wiking290 napisał/a:
Nie chcialem nikomu imponowac ani nikogo urazic swoja wypowiedzia,
wyrazilem tylko swoje zdanie.
Staszek - bez Pan

Aby zobaczyć ktoś zacz bo nie kojarzyłem Ciebie, zajrzałem później do Twojej w pracowni i bardzo podziwiałem kunszt Twoich prac.
Wydaje mi się, że Ty działasz na innych zasadach , jesteś artysta i robisz rzeczy pojedyńczew i niepowtarzalne. Ja natomiast w czterostopniowej skali jestem w środku tzn pomiędzy wyrobnikiem a rzemielsnikiem , robię mniej lub bardziej powtarzalne wzory , które nie mogą odbiegać cenowo od tych z Indii czy Afryki .
"Naskoczyłem " na Ciebie bo zacząłeś trollować z dłutkami a zwracałem się przez Pan bo jest na forum parę osób , które nie akceptują poufałości w postaci zwracana się do nich bez Per Pan a nie wiedziałem jak jest z Tobą.
Z pozdrowieniami i uśmiechami
smalu

wiking290 

Wysłany: 13-01-2012, 8:44    

Milo mi ze nadajemy na tej samej fali.Ja tez jestem rzemieslnikiem,
chociaz od czasu do czasu zdarza mi sie otrzec o sztuke ,i to mnie motywuje
do ciaglego podnoszenia sobie poprzeczki ,czego i Tobie zycze.
Dodam w skrycie ze posiadam wiele elektronarzedzi z ktorych od czasu do czasu korzystam
ale przedkladam nad nie narzedzia tradycyjne ktore wrecz -kocham i mam ich cala kolekcje
i potrafie sie nimi doskonale poslugiwac co tez z ochoto czynie, poniewaz lubie czuc sie ,pod koniec dnia zmeczonyi wiem wtedy ze jestem spelniony i ze dzien nie zostal zmarnowany.
To tylko takie moje refleksje . pozdrawiam z soczystym usmiechem Staszek

Odpowiedz do tematu